İyi Fotoğraf Çekmek için Dikkat Edilmesi Geren 10 Önemli Unsur

Aşağa gitmek

İyi Fotoğraf Çekmek için Dikkat Edilmesi Geren 10 Önemli Unsur

Mesaj tarafından ewrelife SUPERVISOR Bir Cuma Tem. 03, 2009 12:28 am

İyi Fotoğraf Çekmek İçin Dikkat Edilmesi Geren 10 Önemli Unsur ________________________________________ "Fotoğraf makinesi insan ve hayat içindir, hayatın bazen yoğun bazende biranda oluveren anlarını yakalamak için..."1- Fotoğraf makinenizi sıkı tutun ve kavrayın. Birçok fotoğrafta görülen en büyük sorun fotoğrafın flu çıkmasıdır. Makinanızı sıkı sıkı tutarak çekim anında makina sallantısını önleyebilirsiniz. Iki elinizi de kullanınız mümkünse ve makinayı uygun yerlerinden tutunuz. Çekim ortamı uygun ise bir duvara yaslanınız. Rahat olunuz, gergin olmayınız. Düşünün ki siz tabancası ile nişan alan bir kişisiniz ve "hedefi vurmak için tabanca hiç titrememelidir."2- Güneşi arkanıza alın. Bir fotoğraf aslında hep ışıklandırma ile ilgilidir.Dolayısı ile ışığın çektiğiniz görüntüyü nasıl etkilediği konusu üzerinde durmalısınız öncelikle. Güneş ışığı mümkün olduğunca arkanızda kalacak şekilde uygun çekim açısını veya ortamı bulmaya çalışınız. Önden gelen bu ışık rengi ve gölgelendirmeyi daha iyi ortaya çıkarırı, hatta biraz güneşe yan açıyal yapılan bir çekim fotoğraftaki şekillendirmeleri daha iyi oluşturur. (Alttaki gelin fotoğrafında güneş arkaya alınmış ve birde flaş ile yüz az da olsa aydınlatılmıştır).3- Çektiğiniz objeye yakınlaşın. En iyi çekimler basit sade olan çekimlerdir, dolayısı ile mümkün olduğuunca çektiğiniz konuya yakınlaşın, ve mümkün olduğunca fotoğraftaki dağınıklığı veya dağınıklığa yol açan bütün nesneleri yok etmeye çalışın. Eğer dergilerde, kitaplarda çekilmiş olan insan resimlerine bakarsanız çoğunun insanın bütün vücudunu göstermediğini göreceksiniz. Dolayısı ile neden sizde böyle yapmayasınız ki. Yakınlaşıni fotoğraf çerçevesini hatta sadece tek bir yüzle dolduurn. Çekime biraz etkileyicilik katın, zoom objektifinizi nesneyi daha yakına getirmek ve çerçeveyi tam olarak doldurmak için kullanın.4-Çekim şeklinizi belirleyin (dikey veya yatay): Kamerayı hangi formatta tutuğunuz görüntüye verilmiş önem derecesini etkiler. Uzun nesneler için (kırmızı ağaçlar, yarım kubbe vs.) dikey şekilde konumlandırılarak yapılan çekimde uzunluğu ön plana çıkarmış olursunuz. Ama bir dağın eteklerinin görünümünü fotoğraflarken yatay formatı seçmek dağ eteklerini daha ön plana çıkaracaktır.

5- Fotoğrafa insan katın. Sadece manzara, dağ veya kaya görüntülerinden oluşan bir fotoğrafa bakmak hoş bir duygu verebilir insana ama birazda bu tür görüntüler sönüktür, ve zamanla sıkar insanı. Birkaç arkadaşınızı, ailenizi, hatta oradan geçen bir kişiyi, fotoğrafa biraz daha ilgi uyandırmak için eklemeye çalışın. Hiç kimse yok ise, makinanın kendi kendine çekim özelliğini kullanarak kendinizi fotoğrafa ekleyin. Hiç fotoğrafı çekerken sizi bayağı bir heyecanlandıran sizi huşu içinde bırakan bir fotoğrafı kağıda print ettikten sonra aslında biraz da sıkıcı/sönük mat bir görüntüye sahip olduğunu farketmişsiniz dir? Çünkü aslında gözünüzün bunu değerlendirebilmesi için bir takım referans noktalarına ihtiyacı vardır. Fotoğrafa bir kişi eklemek, araba eklmek veya boyutu bilinen başka bir nesne eklemek, çekilen görüntünün de büyüklüğü konusunda fikir vermek için gereklidir.

6- Değişkenliği gözönüne alın. Çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak her çekim hep aynı şekilde ve türde ise bu tür bir fotoğrafa bakmak ta zamanla sıkcı bir hal alabilir. Fotoğraf değişkenlik katarak koleksiyonunuzu genişletin. Koleksiyonunuza manzara fotoğrafları, insan fotoğrafları, yakın çekimler, geniş açı ile yapılmış çekimler, iyi ve kötü havalarda yapılmış çekimlerden örnekler katın. Bir kişiye orada olduğu hissi uyandıran kişisel çekimler yapın.

7- Fotoğrafa derinlik katın. Iyi fotoğraflardaki en önemli kalite unsuru o fotoğraftaki derinliktir. Resime bakan kişinin sadece sıradan bir resime banal bir şekilde bakıyor olması düşünülemez. Ama o kişi o resime sanki 3 boyutlu bir dünyadan veya bir pencereden bakıyormuş gibi kendini hissetmelidir. Bu konuda göze yardımcı olacak işaretleri noktaları fotoğrafa koymalısınız. Eğer fotoğrafınız uzakta duran bir dağ ise, ön plana bir insan veya bir ağaç koymaya çalışın. Veya yine göl veya deniz üzerinden gökyüzü resmi çekiyorsanız ön plana derinlik katıcı kaya, taş vs. objeleri koymaya çalışın. Geniş açılı bir objektif bu perspektifi daha iyi ortaya çıkarır.

8- Fotoğrafın orantılı olmasına dikkat edin. Bir görüntünün veya nesnenin güzelliği onun orantılanmasında gizlidir. Sanatçılar tarafından bu konuda en yaygın olarak kullanılanm teknik "1/3 kuralı" tekniğidir. Fotoğraf karesinin/çerçevesinin hem yatay hemde dikey olarak 3'e bölündüğünü düşünün. Şimdi fotoğrafa konu olan nesneyi şimdi bu bölümlerden bir tanesine yerleştirin. Konunuzu her zaman fotoğraf karesinin ortasına yerleştirmek hoş bir görüntü vermez. Dolayısı ile mümkün olduğunca 1/3 kuralını fotoğraf ilgi uyandırmak ve çeşitlilik katmak için uygulamak en doğru olanıdır.

9- Detayları araştırın. Genellikle geniş açılı bir objektif kullanmak ve "herşeyi fotoğraf karesi içine sığdırmak" biraz cezbedicidir. Ama eğer bu çok fazla olursa fotoğraf anlatılmak istenen etkiyi gösteremez. Böyle bir durumda istenilen konuya doğru zoom yapmak veya istenilen konuyu yakınlaştırmak ve gösterişli birtakım detaylar bulmaya çalışın. Örneğin herhangi bir çağ ağacı fotoğrafı sadece bir fotoğraftır olarak görünür. Ama ağaç ile birlikte bir insanı da fotoğraf klaresine dahil etmek daha güçlü bir etki katar fotoğrafa.10- Ufku doğru konumlandırın. Fotoğrafta ufku konumlandırdığınız yer fotoğrafta neye önem verdiğinizi gösterir. Eğer toğrağı veya bir araiyi göstermek istiyorsanız yüksek bir ufuk kullanın. Eğer gökyüzünü göstermek istiyorsanız alçak bir ufuk kullanın. Yaratıcı olmaya çalışın.                                                                                                                                                                                              ewrelife
avatar
ewrelife SUPERVISOR
Admin

Mesaj Sayısı : 315
Kayıt tarihi : 02/07/09
Nerden : Nereye

Kullanıcı profilini gör http://ewrelife.forummum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz