ÇÖZELTİLERDE İLETKENLİK

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

ÇÖZELTİLERDE İLETKENLİK

Mesaj tarafından ewrelife SUPERVISOR Bir Ptsi Tem. 13, 2009 11:18 pm

ÇÖZELTİLERDE İLETKENLİK

Maddelerin suda çözünme şekilleri oluşan çözeltinin elektriksel iletkenliğini belirler. Buna göre; çözeltiler elektrolit veya elektrolit olmayan çözeltiler olarak ayrılır. Elektrolit Çözelti; elektrik akımının iletilmesine yardım eden iyonları bulunduran çözeltilerdir. Bu tür çözeltiler elektrik devresinde bağlandığında akımın iletilmesine yardım eder. Elektrolit olmayan çözeltiler ise, elektrik akımının iletilmesine yardımcı olacak iyonları içermezler ve akımın iletilmesine yardım edemezler.


Elektrik iletkenliğine Göre Çözeltiler 2 Şekilde Sınıflandırılması

Elektrolit çözelti ve Elektrolit olmayan çözeltidir.

Elektrolit çözelti

Sulu çözeltileri elektrik akımını iletiyorsa bu tip çözeltilere elektrolit çözeltiler denir. İyonik bağlı bileşikler suda iyonlarına ayrışırlar. Asit, baz ve tuzun suda çözünmesi gibi. Bu tür çözeltiler elektrolittir, elektrik akımını iletirler. İyonlarına ayrışma miktarı ne kadar çok ise elektrik akımı iletkenliği o kadar fazla olur.

Elektrolit olmayan çözelti

Sulu çözeltileri elektrik akımını iletmiyorsa bu tip çözeltilere elektrolit olmayan çözeltiler denir.Şeker , etil alkol gibi bazı kovalent bağlı bileşikler su da molekül halinde ayrışırlar.Bu tür çözeltiler elektrik akımını iletmezler.


Katılarda elektriğin iletilmesi elektronlarla olur . Örneğin bir bakır telden elektrik akımının geçmesi demek elektronların bir uçtan diğer uca akması demektir. Sıvılarda ise elektrik iyonların göçüyle iletilir. Çözeltilerde artı ve eksi yüklü iyonlar olduğuna göre bu iyonlar birbirine zıt yönde hareket ederek elektriği iletirler. O halde bir çözeltinin elektrik iletkenliğini inceleyerek, içindeki iyonların azlığı veya çokluğu hakkında bilgi edinmek mümkündür.

Duyar ölçü aletleri kullanarak yapılan deneyler göstermektedir ki su,az da olsa iletkendir ve içinde artı ve eksi yüklü iyonlar vardır.
H2 O H+OH
Su denkleminde görüldüğü gibi iyonlaşmaktadır.

DENEY ADI: İyonların sayısının iletkenliğe etkisi

DENEYİN AMACI: İyon derişiminin elektrik iletkenliğine etkisinin incelenmesi
İyon sayısındaki değişmenin ışık şiddetine etkisi

GİRİŞ: Elektrik yüklerinin bir yerden başka bir yere aktarılması olan iletkenliğin çeşitli çözeltiler içinde etkisi incelendi.Buna bağlı olarak iyon derişiminin artmasıyla iletkenliğin arttığı gözlemlenmiştir.

YÖNTEM: Hazırladığımız düzenek çözeltinin konulacağı bir hazne,bir ampül ve bağlantı kablolarıyla hazırlanmış olup 220 voltluk elektrik devresine bağlamıştır.Bu deneyde saf su şekerli su çözeltisi,NaCl çözeltisi kullanılmıştır.

SONUÇ : Hazırladığımız düzenekte çözelti haznesine saf su koyup elektrik akımı verdiğimizde ampulün yanmadığını gözlemledik.
Hazneye şeker çözeltisi koyup elektrik akımı verdiğimizde ampulün yanmadığını gözlemledik.
Hazneye NaCI çözeltisi koyduğumuzda ampulün yandığı gözlemlemiştir.
Şeker çözeltisine NACI çözeltisi eklediğimizde iyon derişiminin arttığını gözlemledik.Buna göre iyonik katıların çözeltilerinin elektrik akımını ilettiği moloküler olarak çözünen katıların ise elektrik akımını iletmediği sonucunu vardık.Bununla birlikte iyon derişiminin artmasıyla elektrik iletkenliğinin de arttığı sonucunu vardık.
avatar
ewrelife SUPERVISOR
Admin

Mesaj Sayısı : 315
Kayıt tarihi : 02/07/09
Nerden : Nereye

Kullanıcı profilini gör http://ewrelife.forummum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz